Otsing lehelt:
Eesti rahvuskala konkurss »
Eesti Rahvuskala on R?IM!
Eesti on mereriik. Meie veekogudes elab kokku 80 erinevat kalaliiki. Eestis on üle 100 kalatööstusega seotud ettevõtte, mis annavad tööd ligi 3000 inimesele. Eesti müüb oma kalatooteid 70 välisriiki ja me ekspordime kala rohkem kui impordime. 93% eestlastest sööb meeleldi kala tarbides kalatooteid 15-17 kg aastas.

Mereriik Eestil on olemas oma rahvuslill, rahvuslind, rahvuskivi… kuid seni ei olnud Eestil oma rahvuskala. Seepärast otsustas Eesti Kalaliit algatada rahvuskala valimise konkursi, mille eesmärk oli välja selgitada, milline tore uimeline iseloomustab meie riiki kõige paremini.

Eesti Kalaliidu poolt korraldataval rahvuskala valimisel osales rohkem kui 50 000 inimest, kes andsid kodulehel www.kalateebhead.ee hääle oma eelistusele. Täname teid kõiki meeldiva valimisaktiivsuse eest!

Kuigi mainitud portaalis võitis konkursi räime ees napilt haug, arvestas komisjon ka teistes portaalides toimunud hääletuste ja ekspertarvamustega. Seitsme poolt ja ühe vastuhäälega kuulutati 22. veebruaril vabariigi aastapäeva eel üksmeelselt Eesti rahvuskalaks räim, kelle poolt hääletas internetihääletusel üle 18 000 inimese ehk ligi 36% hääletanutest.

“Komisjon soovis teha õiglast otsust. Kuna haugi ja räime vahel toimus enne konkursi lõppu väga tihe rebimine, siis arutatigi komisjonis peamiselt nende kahe kala teemal. Komisjoni üksmeelne otsus oli anda väärikas tiitel räimele kui Eesti rahva põlisele toitjale. Haug on küll väga tähtis kala Eesti harrastuskalameestele, kuid ta ei puuduta nii palju eestlaste elu kui räim," valgustab otsuse tagamaid Eesti Kalaliidu juhataja ja komisjoni esimees Valdur Noormägi. Räime püütakse eesti vetest ca 40 000 tonni aastas, millest enamus eksporditakse.

Räim (clupea harengus membras) on sajandeid olnud peamine kala eestlaste toidulaual. Ta on suhteliselt väike, hõbedaläikeline kala tume-sinakasrohelise seljaga, heeringa kääbustunud alaliik, kes asustab Läänemere keskosa ning Botnia ja Soome lahte. Nagu heal lapsel ikka on räimel samuti rohkesti rahvapäraseid nimetusi, näiteks strommen, kevadkudukala, jõeräim, jääkala, jääharv räim, kapuskas, brigadir, parvejuht.

Räim on õnnelik!

Eesti Kalaliit